Předkrmy a studená kuchyně

Na předkrmy a do studené kuchyně patří různé výrobky i saláty. A zejména pomazánky.

Pomazánky

Pomazánky se dají použít prakticky kdykoli máme chuť na občerstvení a dá se s nimi doslova kouzlit. Nemusí se mazat jen na pečivo, mohou se konzumovat s ovocem i zeleninou. Základem mnoha pomazánek v minulosti byla majonéza. Já ji nahrazuji pomazánkovým máslem nebo tvarohem a když chci vylepšit nějakou sváteční, přidám majonézy jen lžíci. Většinu pomazánek stačí osolit, protože chuť dodá hlavní ingredience.

Křenová

Recept na tuto pomazánku je od manželovy babičky. Je chutná, i když ne moc dietní. Je velmi chutná k pivu i vínu. Nejvíce času zabere mazání rohlíků.

Pomocí masového mlýnku umeleme kus křenu, 2 uvařená vejce, 150 g měkkého salámu, 3 naložené okurky, 100 g tvrdého sýra, přidáme sůl a pepř a potom vše smícháme s majolkou. Množství záleží na hustotě pomazánky. Pokud by bylo třeba trochu rozředit, přidá se trochu láku z okurek. Vše se promíchá a natírá na rohlíky. Na ozdobu se hodí kousek okurky, posypat sladkou paprikou nebo kousek rajčete.

Sýrová s česnekem

Tuhle dělala moje babička tak, že rozmačkala 2 větší tavené sýry se šunkou, přidala 2 stroužky česneku, majonézu a všechno rozmíchala do hladka. Zpravidla ani nesolila, ale pokud by bylo třeba, může se přisolit. Tohle byl celý zázrak, který na rohlíku všem chutnal a mělo to opravdu „grády“. K této pomazánce se hodí na ozdobu kousek ovoce, například kulička hroznového vína nebo kiwi.

Tato kombinace česneku a majolky je pro slabší žaludky dost silná káva. V současnosti tuto pomazánku nepřipravuji, nahradila jsem tvarohovou verzí, která není tak těžko stravitelná. Uvedla jsem jen pro milovníky tučného.

 Pomazánka z rybích pepřenek

Pro přípravu pomazánek často používám elektrický sekáček nebo tyčový mixér, je to velmi jednoduché a v tom je krása i chuť. Pikantní pomazánku z rybích pepřenek připravuji z 1 balení rybích pepřenek (asi 150 g) a 1 tvarohu nebo pomazánkového másla. Do sekáčku nebo mixéru smíchám obě přísady, pak pár sekund mixuji a je hotovo. Pomazánku namažu na kousky chleba a ozdobím podle nálady okurkou, rajčetem, cibulovou natí, či bylinkami. Hodí se k svačině nebo večeři, ale vzhledem k tomu, že pepřenky jsou poměrně kořeněné, nedoporučuji pro děti.

Pomazánka ze sušených rajčat

Další jednoduchá pomazánka je ze sušených rajčat, která všem výborně chutná a používám ji na slané dorty. Připravuje se z naložených sušených rajčat a tvarohu nebo pomazánkového másla. S přidáním kapky vody se rajčata rozmixují a pak se smíchají s tvarohem. Pro zjemnění lze přidat lžíci majonézy, ale není to nutné, raději zjemňuji pár kapkami oleje, v němž byla naložená rajčata.

Rada: Při šlehání pomazánek se snažím o co nejjemnější konzistenci a na to mám takový fígl od kuchařů. Při šlehání se přidá lžička horké převařené vody. Musí se opravdu postupně, protože by mohla zřídnout příliš. Někdy stačí jedna lžička, někdy víc, je potřeba si to ohlídat.

Tvarohové pomazánky

Tvaroh mi dlouho nechutnal, ale pak se najednou dostavila chuť na výrobky s tvarohem, tak jsem začala experimentovat i s ním a vznikla řada variací, které jsou skvělé kdykoli. Tvaroh navíc pomáhá při hubnutí, protože dodává bílkoviny a je to jedna z potravin doporučená pro regeneraci jater, takže pomazánky s ním jsou vhodné pro každého. Alternativou pro tvaroh je třeba sýr Cottage.

Tvaroh stačí našlehat s trochou mléka a soli, sýr Cottage je třeba nejprve rozmixovat ponorným mixérem dohladka, rovněž se solí a mlékem nebo trochou vody. Už to mám párkrát vyzkoušené. Osobně mám radši Cottage, protože moc nemusím nakyslou příchuť tvarohu, ale tohle už je na osobních chutích.

Když je základ hotový, stačí přidat konkrétní přísady a vznikne spousta dobrých pomazánek:

Sleďová – sledi naložení s cibulí v oleji (asi 100 g) se rozmixují najemno, přidá se trochu hořčice a našlehaný sýr (tvaroh).

Z krabích tyčinek – tyčinky nechám minutu povařit v mikrovlnné troubě (tak, jak jsou), pak nakrájím na kousky, přidám najemno pokrájený kousek pórku, šťávu z citrónu a vmíchám našlehaný sýr (tvaroh). Přisolím podle potřeby.

Se sardelovou pastou – do našlehaného sýra vymačkám trochu sardelové pasty a zamíchám. Není třeba solit, pasta je slaná.

Budapešťská – nakrájet kousek cibulky, papriky, přidat sušenou sladkou papriku a podle potřeby zředit lákem z okurek – vše smíchat s našlehaným sýrem (tvarohem). Přisolit podle potřeby.

S ananasem – rozmixovat pár kostiček konzervovaného ananasu a pak smíchat s našlehaným sýrem (tvarohem) a osolit.

S bylinkami – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat sušené i zelené bylinky, vhodná je čerstvá petržel, utřený česnek, kousíčky červené papričky a koření na bylinkové máslo. Obdobně se dělá i bylinkové máslo, kdy se přidají byliny do našlehaného másla, pak se udělá pomocí fólie nebo alobalu váleček a nechá v lednici zatuhnout.

Křenová – do našlehaného tvarohu (sýra) se přidá nastrouhaný křen a přisolí se.

Česneková – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat utřený česnek a přisolit.

Třená niva – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat nastrouhanou nivu a ušlehat.

S ajvarem – do našlehaného tvarohu se přidá lžíce aivaru (papriková pasta) a přisolí se.

Obdobně se dá udělat i šunková pěna, salámová pěna a další pomazánky podle chuti. Základní surovina se rozmixuje pomocí vody a zamíchá se do tvarohu. Stačí už jen přisolit. Pro hlídače energie platí, že je lepší nemazat na chleba, ale na okurku, mrkev nebo jablko (papriku, cuketu, kedlubnu, ředkev – podle chuti).

Hlavní výhodou všech pomazánek je, že rodině se namaže chleba, obloží zeleninou, a přestože se snažíte redukovat hmotnost, může jíst celá rodina. Děti se s pomazánkou naučí konzumovat zeleninu a hned mají pestřejší stravu. Pomazánky vydrží v ledničce i několik dní (pokud je ovšem nesníte), takže je snídaně, svačina i chutná večeře pořád po ruce.

Nedietní pomazánky

Pomazánku s křenem a jablkem připravíme jednoduše. Celý tvaroh dáme do šlehače, přidáme trochu soli, dvě najemno nastrouhaná jablka, asi pět centimetrů strouhaného křenu, malou majolku. Smícháme a přidáme pár nastrouhaných ořechů. Zamícháme, rovnou podáváme.

Další pomazánku s česnekem, která bude výborná na topince, připravíme z tvarohu, špetky soli, dvou stroužků rozmačkaného česneku, špetky bylinek na přípravu bylinkového másla a lžičky paprikové pasty. Zjemníme přidáním horké vody nebo mléka, s jejich pomocí našleháme tvaroh do jemné pěny.

Oblíbenou pomazánkou je také hermelínová, která se připraví jednoduše ze 2 hermelínů, 100 g měkkého salámu, 2 naložených okurek, špetky soli a pepře. lžičky hořčice a majonézy.

Naše milovaná makrelová pomazánka z pečených makrel se připraví obdobně, jen se musí napřed upéci 2 makrely, maso obrat od kostí a pak smíchat s majonézou nebo s tvarohem, to nechám na volbě každého. Stačí přisolit a opepřit.

Pomazánky lze vymyslet z čehokoli, spousta se jich najde na internetu. Kromě bylinkové nebo česnekové používám ke koření jenom sůl a dávám vyniknout hlavní surovině. Někdy rozmixuji upečenou zeleninu, spojím s tvarohem a je to také výborné, takže stačí zapojit svou fantazii, pro návod už uvedené pomazánky stačí.

Kromě využití na chleba nebo namáčení zeleniny lze využít pomazánky také k ozdobě vydlabaných rajčat, vajec, okurek, kremrolí z listového těsta. Jsou to bezvadné předkrmy, svačinky i večeře.

Předkrmy a pohoštění

Hermelín s ořechy nebo česnekem

Hermelín rozkrojíme podél na dvě poloviny a vydlabeme měkký vnitřek. Ten v misce promícháme s pokrájenými ořechy nebo s prolisovaným česnekem. Pro zjemnění lze přidat lžičku pomazánkového másla nebo lučinu a pak vše vrátíme do hermelínu zpět. Necháme odležet a nakrájíme na kousky na mísu.

Obložená  vejce


Vejce uvařená natvrdo oloupeme a překrojíme napůl. Žloutky vydlabeme, osolíme a přidáme pomazánkové máslo, sůl a trochu hořčice. Vše řádně promícháme do pěny. Lžičkou nebo zdobícím sáčkem vložíme pěnu zpátky do středu vejce a uděláme mírný kopeček. Na ten umístíme kousek lososa, sardelové očko, trochu kaviáru, je možné použít ozdobu ze zeleniny. K rybě přidáme i kousek citrónu a pokud máme, přizdobíme petrželkou nebo kouskem zelené okurky.

Obložená rajčata


Rajčata připravíme podobně jako vejce, jen nekrájíme napůl, ale seřízneme kulatý vršek a vydlabeme dužinu. Dovnitř dáme trochu pěny nebo jiné pomazánky, může být i vlašský salát, našlehaný sýr, našlehaná paštika s pomazánkovým máslem nebo lučinou, podle vaší chuti. Je možné použít i pomazánky podle receptů. Na rajče pak přiklopíme odříznutou čepičku a ozdobíme kouskem zeleného.

Sýrová roláda

Plátkový sýr v obalu vložíme do mikrovlnné trouby a zapneme na 1 minutu. Předtím si raději připravíme vál, pokapeme ho studenou vodou a váleček, který rovněž trochu namočíme. Rozpuštěný sýr rychle vyjmeme (spíš vysypeme) z obalu a na vále rozválíme na tenčí placku. Pak už můžeme plnit roládu podle vlastní fantazie, třeba plátkem šunky nebo salámu, pomazánkou podle chuti a hotovou roládu stočíme do alobalu. Po vychladnutí krájíme na širší kolečka.

V poslední době jsem okoukala přípravu rolády jednodušším způsobem, kdy se na pečící papír položí jednotlivé plátky a chvíli se rozpečou na plechu v troubě. Tím se spojí a pak se může jenom naplnit. Doporučuji spíš naplnit pomazánkou a tužší ingredience přidat pokrájené, aby se roláda lépe krájela.

Obložený chléb

Z pomazánek se dá vymyslet i slavnostní pohoštění, kdy se toastový chléb namaže po vrstvách, které se na sebe kladou jako cihly (3 plátky, druhá řada pak dva plátky doprostřed a na kraje půlka, celkem 4 vrstvy) a pak se celý chléb potře pomazánkou. Nechá se aspoň 24 hodin proležet v ledničce a potom se ozdobí podle chuti uzeninou, zeleninou, nastříkanou pomazánkou, vejci, prostě podle fantazie.

Pomazánky se uplatní i do košíčků, nastříkané do upečených roliček z listového těsta nebo do vydlabaných rohlíků. 

 

 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Krůta s jablky a na víně

Toto je tradiční pokrm, u kterého se schází naše rodina každý rok o Vánocích. Dá se ovšem konzumovat po celý rok. Potřebujeme: krůtu nebo je...