Polévky

 

Polévky

 

Další položkou v menu obvykle bývá polévka, záleží na tom, co všechno se podává. Když je více chodů, obvykle je to vývar. Chci se zaměřit na jednoduché polévky, které obvykle mají všichni rádi, ale nejsou to klasické vývary.

 

Cibulačka

 

I kdyby nebylo ve spíži nic jiného, ingredience na cibulovou polévku asi najde každý, protože mít doma trochu mouky, cibuli, tuk a polévkové koření je opravdu základ.
Když si tuhle polévku dáte v restauraci, vyjde vás ve čtyřech docela draho. A když si ji uděláme doma, najíme se čtyři za cenu jedné porce. Není úplně dietní, to bychom museli jíst jen bez toustíků, ale určitě zahřeje, zasytí i dodá spoustu prospěšného, protože cibule obsahuje vitamíny C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin. Je také zdrojem železa, zinku, síry, fosforu, hořčíku, draslíku, vápníku, sodíku, mědi, jódu a manganu.


Do hrnce dáme rozpustit máslo a přidáme na kolečka nakrájenou cibuli. Necháme ji chvíli podusit a pak přidáme hladkou mouku. Mícháme, aby se nám to nepřichytilo, mouka se mírně osmahne a pak se vše zalije vodou nebo vývarem. Pokud máte vývar, už se asi nemusí ani ochutit, pokud jen vodu, přidá se polévkové koření a sůl. Nechá se pořádně provařit a můžeme přidat pár kapek suchého bílého vína. Sladké určitě ne. Tohle je tajná ingredience, není v popisu, ale když víno nemáte, nevadí.
Jako vložku můžeme přidat toustík z plátku bagetky nebo kaiserky, či housky chvilku zapečený se sýrem. Asi je lepší k polévce jen přidat, protože namočený horký toustík se velmi špatně jí.

 Jedna porce obsahuje 635 kJ, 5,3 g bílkovin, 12 g sacharidů, 1,5 g vlákniny a cca 10 g tuků. Bez toustíků má energii 400 kJ.

Pórková

1 pórek, 2 lžíce mouky, voda, sůl, polévková kostka, 1 vejce, 2 lžíce krupičky, menší mrkev, 20 g másla, muškátový květ

Pórek (bílou i zelenou část) nakrájíme na kolečka a podusíme na rozpuštěném másle. Když je podušený, posype se hladkou moukou a pak se přidá voda, sůl, polévková kostka a nechá se provařit. Když se provaří a polévka je trochu krémová, může se rozmixovat ručním mixérem a vznikne pórkový krém, který je dobrý podávat s osmaženou houskou. My máme polévku rádi nerozmixovanou s nočky. Připraví se z rozmíchaného vejce s dětskou krupičkou a postupně se zavařují do vařící polévky. Musí se trochu osolit.

Polévka je rychlá, dobrá a zasytí.

Polévka bez nočků obsahuje – 1 porce: 315 kJ, 1,7 g bílkovin, 7,1 g sacharidů, 4,2 g tuku a 1,5 g vlákniny.

Polévka s nočky obsahuje – 1 porce: 500 kJ, 4 g bílkovin, 10,4 g sacharidů, 5,4 g tuku a 1,6 g vlákniny.

Dršková z hlívy

 

Suroviny: hlíva ústřičná - větší trs, cibule, 2 lžíce oleje, mrkev, kousek celeru, polévková kostka, česnek, sůl a koření, hladká mouka.

Na oleji se osmahne pokrájená cibulka, pak se přidá na kousky pokrájená hlíva ústřičná a na kousky nakrájená mrkev. Pro chuť jsem přidala ještě kousek celeru, ale jenom vyvařit. Pak se začne čarovat s kořením. Přidá se sůl, červená paprika a utřený česnek nebo nakrájený medvědí česnek. Vše se nechá chvíli podusit na cibulce a pak se zalije vodou. Nakonec jsem vložila polévkovou kostku a nechala provařit do měkka. Na závěr jsem rozmíchala hladkou mouku s vodou a polévku zahustila. Musí se ještě asi 15 minut zvolna provařit a pak se může podávat.

Kdo nemůže mouku, může zahustit hrstí ovesných vloček. Moje maminka dokonce vařila podobnou polévku jen z ovesných vloček, když namísto hlívy dala vločky. Jinak postupovala stejným způsobem a polévka byla výborná.

Jedna porce obsahuje 415 kJ, 12 g sacharidů, 2,5 g vlákniny, 2,1 g bílkovin a 4,3 g tuku

 

Luštěninová

Na lžíci oleje jsem přidala do hrnce 1 jarní cibulku, 2 listy řapíkatého celeru, vše pokrájené na malé kousky, 1 celé rajče, 1 červenou papriku, 1 menší bílou, 200 g libového hovězího masa, osmahla a poté zalila vodou, přidala polévkové koření a nechala vařit asi hodinu. Během vaření jsem přidala půl hrnku loupané žluté čočky a nakonec konzervu směsi fazolí a cizrny. Polévku jsem nezahušťovala, dochutila jsem ji solí, kořením do chilli con carne a větvičkou polévkového koření magi, co mi roste v truhlíku. Každá polévka je s ním lepší. Rajče se v polévce rozvařilo a zbytek se slupkou jsem později vyhodila. Zahuštění jsem neudělala, jelikož šetřím moukou, kdo má rád polévku zahuštěnou, mohl by část konzervy rozmixovat a tím by vznikla více krémová konzistence.

Tato polévka byl pokus o napodobené mexické polévky z jedné restaurace. Může se využít jako samostatný oběd nebo večeře.

 

Výživové hodnoty na 1 porci: 900 kJ, 19 g bílkovin, 18 g sacharidů, 5,5 g vlákniny a 7 g tuků.

 

Kulajda a kyselo Recepty na dvě oblíbené polévky, jak je vařím já a vařívala maminka i babička. Jsou zdánlivě stejné, ale přece odlišné. Obě chutnají a zasytí. Tak schválně, která u vás vyhraje?

Kulajdu vařím tak, že oloupu asi tři brambory, dám je do vody vařit s pokrájenými houbami (čím více, tím lépe), osolím, přidám trochu drceného kmínu, nové koření, bobkový list a podle chuti půlku masoxu (ale nemusí být). Když jsou brambory a houby povařené, zamíchám do smetany hladkou mouku, tím zahustím polévku, nechám povařit a nakonec do polévky vyklepu 2 – 3 vejce. V průběhu vaření polévku trochu osladím a dochutím octem. Pozor! Použití octa do zahuštěné polévky může způsobit sražení smetany. Vyzkoušela jsem, že lepší je dochutit lákem z okurek, případně octem teplým, povařeným krátce ve vodě. Lze okyselit i v průběhu vaření. Když nejsou houby, vařila maminka polévku s koprem, ale obojí nekombinovala.

Kyselo začínám na cibulovém základě, kdy na tuku lehce osmažím cibulku, přidám nakrájenou zeleninu – mrkev, celer, kedlubnu, květák, pórek – prostě co doma najdu a nechám také na tuku chvíli osmahnout. Přidávám sůl, nové koření, bobkový list a samozřejmě nesmí chybět houby. Zaliji vodou, popřípadě vývarem a přidám na kostičky nakrájené brambory. Když se všechno provaří, zakončím to podobným postupem jako u kulajdy, tedy rozmíchám mouku ve smetaně, dochutím cukrem a octem (lákem) a poté, co se mouka provaří, vyklepnu 2 – 3 vejce. Nakonec přidám nakrájený kopr. V této polévce je nezbytný.

Husté polévky

 

Každý jednou za čas prožije období, kdy se musí živit tekutou nebo kašovitou stravou. Například, když chytnou člověka zuby... Své o tom ví nyní ten můj, ale čas od času i já. Sama to řeším tekutým jogurtem, ale manžel potřebuje hrnec polévky. Není divu, protože polévka je grunt.  

Jenomže, jak už to tak bývá, tak to zpravidla spáchá z nějakého sáčku, protože si s polévkami neví rady. Ale polévka ze sáčku – to není nic moc výživného, lepší je uvařit si pořádný vývar aspoň ze zeleniny. Na polévce se přece skoro nic zkazit nedá! Aby zbytečně neutrácel za směs chemikálií a radši si uvařil něco pořádného, napíšu pár receptů.

 

Bramborová

Nakrájenou kořenovou zeleninu na kousky hodíme do hrnce s brambory, pokud máme, přidáme ještě kapustu, květák, brokolici nebo kedlubnu, zalijeme vodou, přidáme houby, sůl, nové koření, celý pepř a necháme pěkně povařit do měkka. Moje babička přidávala ještě sádlo nebo škvarky, podle toho, co měla zrovna po ruce a v závěru zavařila jíškou. Nakonec vzala šťouchadlo na brambory a párkrát v hrnci šťouchla, aby brambory a zeleninu rozdrtila. Polévka se tím zahustila sama, takže jíšky nebylo třeba moc. Polévka se dochucuje majoránkou a rozdrceným česnekem. Obojí se přidá v závěru. Někdy namísto jíšky přidávám ovesné vločky, krupky nebo pohanku.

 

Výborná zelná

Tuhle polévku mi dala ochutnat sousedka, ale nikdy neprozradila svůj recept. Dlouho jsem hledala, až jednou náhoda zapracovala a já přišla na její tajemství, které bylo v syrovém zelí.

Na másle se osmahne cibulka, přidá nakrájené hlávkové zelí a nechá se to všechno podusit a zezlátnout. Dále se přidají brambory, drcený kmín, sůl, nové koření, mohou se dát houby a pak se to všechno pěkně provaří, až – jak říká manžel – brambory nejsou hranaté. Polévka se zjemní smetanou a zahustí se jíškou. Může se do ní přidat paprika nebo vyškvařená klobása, ale nemusí. Mně to připadá jako lahůdka i bez nich, ale každý z nás má jinou chuť.

 

Miliónová

Tuhle polévku nám vařila často mamina. Je jednoduchá, levná, dobrá a vůbec …

Jakákoli zelenina, co je po ruce, se nastrouhá na struhadle nahrubo. Já si často dělám zásobu nastrouhané zeleniny na mrazák a pak jenom kousek uloupnu a hodím osmahnout na másle nebo oleji a nakrájené cibulce. Když se rozvoní, přidám sůl a sypký pepř a potom zaliji vodou. Podle toho, jak mám chuť, přidám někdy zeleninový bujón, ale když je zeleniny dostatek, vyvaří se. Na konci vaření po ochutnání nasypu hrst krupice a vpustím jedno nebo dvě rozkvedlaná vejce. Z krupice se navaří drobné kuličky, kterých je pak na talíři asi milión.

Polévka z hlávkového zelí

 

Tuhle polévku mi dala ochutnat sousedka, ale nikdy neprozradila svůj recept. Dlouho jsem hledala, až jednou náhoda zapracovala a já přišla na její tajemství, které bylo v syrovém zelí.

 

Na másle se osmahne cibulka, přidá nakrájené hlávkové zelí a nechá se to všechno podusit a zezlátnout. Dále se přidají brambory, drcený kmín, sůl, nové koření, mohou se dát houby a pak se to všechno pěkně provaří, až – jak říká manžel – brambory nejsou hranaté. Polévka se zjemní smetanou a zahustí se jíškou. Může se do ní přidat paprika nebo vyškvařená klobása, ale nemusí. Mně to připadá jako lahůdka i bez nich, ale každý z nás má jinou chuť.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Krůta s jablky a na víně

Toto je tradiční pokrm, u kterého se schází naše rodina každý rok o Vánocích. Dá se ovšem konzumovat po celý rok. Potřebujeme: krůtu nebo je...